O ile wszystkie klawiatury w różnych pecetach mają wyodrębnione poszczególne grupy klawiszy, o tyle te w notebookach są skoncentrowane w jednym położeniu, co zawsze tworzy prostokątny zbiór wszystkich klawiszy.

Jeżeli chodzi wobec tego o klawisze do laptopa to jest to jedna reprezentatywna cecha.

Niemniej jednak to, co jeszcze przykuwa uwagę, to znajdujące się poniżej pole, zakończone jeszcze dwoma dodatkowymi przyciskami. Te klawisze zastępują przyciski, które to są najistotniejszym szczegółem myszy komputerowych.

Jednakowo jak jest to w wypadku wspomnianego urządzenia, mówi się tu o przycisku lewym i drugim prawym. Pierwszy służy do dowództwa wyboru, co również odbywa się w większości wypadków kiedy to zostanie on naciśnięty dwukrotnie. Można nim także akcentować obiekty. Drugi z kolei przycisk, to tak nazwany „przycisk funkcyjny”. Po przyduszeniu jego otwiera się menu kontekstowe z kilkoma możliwościami do wyboru. Bez tych przycisków działania na komputerze nie mogą być wykonywane. Te guziki w wypadku notebooków to w zasadzie jedyne oddzielne klawisze. To co jeszcze wolno zanotować przyglądając się, jak to są usytuowane klawisze do laptopa to wielkość ich rozlokowania.

Zwykle odpowiada ona szerokości ekranu monitora.

Stale jest ich tyle samo oraz te fundamentalne znajdziemy w każdym laptopie w jednym miejscu, mimo, że taki komputer przenośny może mieć 15 i więcej cali. W zasadzie te klawisze są takiej samej wielkości. Niemniej jednak przy szerszym monitorze dodaje się jeszcze poboczne przyciski, z których jednakże nieczęsto się korzysta. Ewenementem jest tutaj umieszczenie myszy przy klawiszach, co niemalże się nie zdarza, jednak również nie jest to całkiem niemożliwe, co przedstawia przykład Razer Project Valerie. Z reguły mysz w laptopie umieszczona jest pod klawiszem spacji. .